Oferty i promocje / Nasze festiwale i przeglądy

Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami


O nas
Lato z Muzami to wydarzenie łączące różne dziedziny sztuki. Jego trzonem jest festiwal filmowy, na którym prezentowane są najnowsze trendy filmowe oraz klasyczne dzieła wielkich mistrzów. Projekcjom towarzyszą spotkania z aktorami i twórcami prezentowanych filmów. Co roku przyznawana jest również specjalna honorowa nagroda, Laur Cisowy, dla wybitnego polskiego reżysera za całokształt dokonań artystycznych. Integralną częścią programu festiwalu jest konkurs Filmowa Młoda Polska, w trakcie którego prezentowane jest kilkanaście najnowszych krótkometrażowych filmów fabularnych, a profesjonalne jury przyznaje nagrodę Grand Prix.

Lato z Muzami to również warsztaty ARTeria, w trakcie których młodzi ludzie poznają tajniki i szkolą się w wielu dziedzinach sztuki, pod czujnym okiem fachowców. Efektem warsztatowych zmagań jest specjalnie przygotowane przez artystów i uczniów widowisko, które można obejrzeć podczas finałowej prezentacji, na zakończenie festiwalu.

Od 1998 r. festiwalowi towarzyszy Plener Malarski, podczas którego artyści z kraju i zagranicy uwieczniają w swych obrazach pejzaże Nowogardu i okolic. Zwieńczenie m pleneru jest wernisaż i wystawa prac.

W trakcie Lata z Muzami odbywają się także koncerty, wernisaże, występy kabaretowe oraz wizyty artystów różnych dziedzin sztuki.

Trochę historii
W lipcu 1997 r.  Nowogardzki Dom Kultury po raz pierwszy „gościł” Szczecińskie Lato Filmowe – szeroko znaną ogólnopolską imprezę z ogromnymi tradycjami. Jej pomysłodawca i dyrektor Doland Paszkiewicz - znawca i entuzjasta kina oraz ówczesna dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury Marianna Mielewczyk zadbali, aby repertuar był obszerny i zróżnicowany. Obok filmów dokumentalnych i komedii można było obejrzeć najnowsze produkcje światowej kinematografii, a nawet filmy propagandowe z okresu PRL-u. W kolejnych trzech edycjach SLF promowano również polską twórczość filmową, a w Nowogardzie gościli m.in. Jacek Bromski, Ewa Gawryluk i Jan Wieczorkowski.

W 2000 roku organizatorzy z Nowogardu, z dyrektor NDK Mirosławą Przybyłek na czele, podjęli się samodzielnej organizacji festiwalu i nadali mu wariantowy charakter, łącząc w harmonijną całość film, muzykę i malarstwo. Wtedy też powstała oficjalna nazwa wydarzenia: Międzynarodowy Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa. W programie V MFFMM znalazły się m. in.: przegląd filmów niemieckich, filmy fabularne i dokumentalne poświęcone twórczości muzycznej i malarskiej, prezentacje i dyskusje prowadzone przez krytyków i twórców, Sylwetka Wielkiego Polskiego Reżysera - przegląd najważniejszych filmów Janusza Morgensterna, premierowe filmy prezentowane przez dystrybutorów, Konkurs o Złoty i Srebrny „Laur Cisowy 2001” – nagrody przyznane przez publiczność dla najciekawszych dwóch filmów festiwalu, IV Międzynarodowy Plener Malarski, plenerowe koncerty muzyki jazzowej i filmowej oraz spektakle teatralne i kabaretowe z udziałem znanych zespołów i wykonawców, warsztaty filmowe dla młodzieży z Polski i Niemiec, seminarium gospodarcze w Kulicach.

Niektóre z pozycji kontynuowane są do dziś, takie jak: Plener Malarski (od 1998), plenerowe koncerty i widowiska teatralne, warsztaty artystyczne dla młodzieży oraz Nagroda za Wybitne Osiągnięcia Reżyserskie.

W 2001 roku do oficjalnej nazwy dołączyła bardziej artystyczna – „Lato z Muzami”, a kolejne edycje poszerzyły znacząco ofertę warsztatową dla młodzieży. W 2002 roku po raz pierwszy młodzi artyści zgłębiali tajniki sztuki malarskiej pod okiem profesjonalistów z Polski i Niemiec. W czasie festiwalu odbywały się również warsztaty filmowe, w których udział wzięła młodzież z Polski i z Niemiec, a wykładowcami byli specjaliści z Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. W 2003 roku do programu festiwalu weszły na stałe warsztaty teatralne zakończone widowiskiem plenerowym. Dwa lata później młodzież kształciła się na zajęciach filmowych, teatralnych, malarskich, fotograficznych, teatru tańca, nauki gry na instrumentach, a w 2006 roku, podczas jubileuszowej X edycji Lata z Muzami oferta warsztatowa obejmowała: malarstwo, film, fotografię, teatr tańca, wokal oraz teatr ognia i w tej formule wpisała się na stałe w program festiwalu.

Od 2011 roku organizacją Lata z Muzami zajęła się nowa dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury, Aneta Drążewska, która w 2013 roku powierzyła stanowisko dyrektora artystycznego festiwalu Krzysztofowi Spórowi - dziennikarzowi zajmującemu się szeroko pojętą tematyką filmową i medialną, promotorowi i animatorowi kultury filmowej, jurorowi krajowych i międzynarodowych festiwali filmowych. Tu nastąpił przełom - sukcesywnie odwiedza nas coraz więcej gości związanych ze światem filmu, odbywa się coraz więcej spotkań, prelekcji. Budujące jest to, że z roku na rok coraz więcej widzów uczestniczy w Lecie z Muzami (w roku 2019 liczba przekroczyła 12 tys.).

Punktem kulminacyjnym festiwalu jest coroczne honorowanie wybitnego polskiego reżysera, nagrodą za wybitne osiągnięcia reżyserskie. Ta nagroda to Honorowy Laur Cisowy, wręczany reżyserom od roku 2001 r.

Reżyserzy uhonorowani Nagrodą Honorowy Laur Cisowy za wybitne osiągnięcia reżyserskie:
· 2001 - Janusz Morgenstern
· 2002 - Andrzej Barański
· 2003 - Janusz Majewski
· 2004 - Sylwester Chęciński
· 2005 - Stanisław Różewicz
· 2006 - Marek Piwowski
· 2007 - Agnieszka Holland
· 2008 - Krzysztof Zanussi
· 2009 - Wojciech Wójcik
· 2010 - Wojciech Marczewski
· 2011 - Filip Bajon
· 2012 - Dorota Kędzierzawska
· 2013 - Jerzy Domaradzki
· 2014 - Wojtek Smarzowski
· 2015 - Janusz Zaorski
· 2016 - Marek Koterski
· 2017 - Piotr Dumała
· 2018 - Joanna Kos – Krauze, Krzysztof Krauze
· 2019 - Jan Jakub Kolski

W Lecie z Muzami brali również udział znani i cenieni aktorzy, m.in.: Artur Barciś, Roman Kłosowski, Zbigniew Zapasiewicz, Henryk Machalica, Ewa Dałkowska, Jan Nowicki, Zbigniew Buczkowski, Leon Niemczyk, Witold Pyrkosz, Wojciech Mecwaldowski, Marek Seweryn, Adam Woronowicz, Paweł Domagała, Cezary Pazura, Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski, Jowita Budnik, Wojciech Solarz, Sonia Bohosiewicz, Olgierd Łukaszewicz.

Od 2014 roku bardzo ważnym wydarzeniem festiwalu jest konkurs Filmowa Młoda Polska, początkowo organizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmforum. Konkurs prezentuje dokonania w dziedzinie krótkometrażowych polskich filmów fabularnych, których twórcy mierzą się o nagrodę Grand Prix.

Przez kolejne lata ewaluowała forma, ale nie treści festiwalu. Lato z Muzami było i jest wspólną pracą ludzi sztuki – profesjonalistów i amatorów, którzy poprzez wspólne działania promują działalność artystyczną polskich twórców, młodych talentów, jak również nasze województwo na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Nasi goście o festiwalu:
„To jedyny festiwal, gdzie nie ma takiego podziału na festiwal i miasto. W Warszawie jest Warszawski festiwal Filmowy, który jest bardzo hermetyczny. Tutaj, jest to pierwszy festiwal chyba na świecie, gdzie całe miasto w nim uczestniczy. Bardzo Państwu serdecznie gratuluję, a organizatorom kłaniam się pięknie.”

Marek Piwowski, reżyser

„Jestem oczarowany tą miejscowością. To piękna historia, bo pierwszy raz tutaj jestem… To urok rzucony przez to miasto, przez tych wszystkich ludzi pełnych życzliwości. Rzecz unikalna… My się prawdy czasem wstydzimy. Ten festiwal jest wspaniale zorganizowany, to nie jakaś pompa, ale atmosfera wielkiej przyjaźni. Małe miasto, a postarało się o tak bogatą oprawę na ten międzynarodowy festiwal. Zdumiewające… Inne, wielkie miasta powinny się raczej zawstydzić, że nie posiadają takiej imprezy. Jestem waszym ambasadorem. Uważam za bezprecedensowy fakt, że można coś takiego zorganizować wielkim wysiłkiem organizatorów i władz miejskich. Życzę organizatorom, żeby ten festiwal rozwijał się nadal, bo jest to jedna z piękniejszych kart w kulturze polskiej.”

Leon Niemczyk, aktor

„(…) Jestem zaszokowany, że można w naszej kochanej Ojczyźnie zrobić rzeczy ciekawe i robić je od lat. Doszedłem do wniosku, że na to potrzebny jest sztab ludzi, którzy chcą, żeby się chciało chcieć. Przykładem na to jest, że cała gmina pracuje na tą coroczną imprezę, która, nota bene, trwa tydzień. Festiwal komedii w Lubomierzu trwa cztery, czy pięć dni, a tu władze miejskie znajdują pieniądze, choć nie jest to bogata gmina. (…) Jestem pierwszy raz, może nie ostatni. Zdumiony i uradowany. (…)”

Witold Pyrkosz, aktor