KINO | REKINY CZY RAKIETY?

KINO | REKINY CZY RAKIETY?

23.11.2022 r. o godz. 17:00 zapraszamy na listopadowe spotkanie w Akademii Filmowej.

Nowy Jork, lata 50. Na ulicach tego wielkiego miasta dochodzi do walki dwóch gangów: Jetsów i Sharków. Pierwsi szczycą się mianem „prawdziwych” Amerykanów urodzonych na tej ziemi, drudzy zaś to imigranci z Portoryko. Jedni i drudzy walczą o godne życie, które chcą wieść wedle swoich zasad, przekonań i tradycji. Niezbyt tolerują odstępstwa od nich. Konflikt powoli narasta, a starcia obu gangów stają się coraz bardziej brutalne. W tym środowisku rodzi się miłość Marii i Tony’ego. Uczucie, które nie znajduje poparcia u żadnej ze stron konfliktu, ale młodej parze to nie przeszkadza. Przynajmniej początkowo. W społeczeństwie, w którym przyszło im dorastać zaczynają bowiem rosnąć coraz większe napięcia na tle rasowym co w pewnym momencie może stać się dla ich uczucia barierą nie do przejścia. Niby są to problemy Ameryki lat 50., ale czy na pewno?

Steven Spielberg wykazał się bardzo dużą odwagą, biorąc na tapet musical, starając się przebić kinową wersję z 1961 roku, która zgarnęła 10 Oscarów. Pierwsze co zrobił reżyser, to postanowił trochę uwspółcześnić ową historię, która jest niczym innym jak kolejnym wariantem opowieści o zakazanej miłości Romea i Julii. Szekspir stworzył tak uniwersalny dramat miłosny, że można przyłożyć go do każdego społeczeństwa, osadzić w każdym możliwym czasie i cały czas będzie on miał tak samo mocny wydźwięk. I jest jeszcze sama muzyka, słynne piosenki, które od tak wielu lat stanowią kanon musicalowy.

Pierwszy musical w karierze Spielberga otrzymał 7 nominacji do Oscara i zdobył jedną nagrodę, dla odtwórczyni roli drugoplanowej Ariany DeBose. Jedną z nominacji otrzymał też Janusz Kamiński, za zdjęcia do filmu.

REŻYSERIA: Steven Spielberg OBSADA: Ansel Elgort, Rachel Zegler, Arian DeBose

Prelekcja przed seansem: Krzysztof Spór

Bilety do nabycia online lub w kasie NDK.