KINO | LEKCJA SZCZĘŚCIA W AF

KINO | LEKCJA SZCZĘŚCIA W AF

Zapraszamy na pierwszy w nowym roku seans w ramach Akademii Filmowej. 12 stycznia (środa), o godzinie 17:00 Krzysztof Spór przypomni jeden z najważniejszych filmów 2001 roku.

AMELIA (Francja 2001, 120’)

REŻYSERIA: Jean-Pierre Jeunet. OBSADA: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Yolande Moreau

SEANS FILMU Z OKAZJI ROCZNICY 20 LAT OD PREMIERY FILMU.

Jedną z najbardziej popularnych postaci we Francji w roku 2001 była drobna, szczupła dziewczyna z krótko podciętymi włosami. Nazywa się Amelia Poulain. Gra ją w komedii Jean-Pierra Jeuneta "Amelia" czarująca Audrey Tautou, o której mówiono, po roli w tym właśnie filmie, że stanie się nowym symbolem Francji. Amelia jest nieśmiała. Pracuje w kawiarni i wynajmuje mieszkanie w dzielnicy Montmartre. Chcąc sprawić, by inni poczuli się bardziej szczęśliwi, wymyśla wiele misternych intryg, np. próbuje odnaleźć dorosłego właściciela pudełka z dziecięcymi zabawkami, które znajduje w swoim mieszkaniu, obmyśla genialny plan, by rozbawić ojca, kradnąc jego ulubionego krasnala ogrodowego… Przyjdzie jednak moment, kiedy Amelia będzie musiała zająć się własnym losem i własnym szczęściem. Znajdzie miłość w równie nieśmiałym jak ona młodym Nino (w tej roli Mathieu Kassovitz, reżyser "Nienawiści").

"Amelia" to niezwykła i przewrotna komedia romantyczna Jean-Pierre’a Jeuneta, twórcy "Delicatessen" i "Miasta zaginionych dzieci". W tym wyjątkowym filmie groteska, surrealizm, ironia przeplata się z magią i bajkowością. To hymn na cześć życia. Akcja filmu rozgrywa się na poprawionym cyfrowo Montmartre. Na ścieżce dźwiękowej rozbrzmiewa zaś muzyka w stylu retro. "Amelia", pokazywana poza konkursem na estiwalu w Cannes, została uznana przez wielu krytyków za jego najciekawszy film. To, co miało stać się zaledwie kolejnym filmem, który wprawia widza w dobry nastrój, stało się wydarzeniem bez precedensu. Obraz Jeuneta od chwili swojej premiery bił rekordy popularności w rodzimej Francji i stał się sensacją sezonu: obejrzało go ponad 7 milionów widzów.

OSCARY 2002

5 NOMINACJI, W TYM ZA NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY, NAJLEPSZE ZDJĘCIA I DLA NAJLEPSZEGO FILMU NIEANGLOJĘZYCZNEGO

CEZARY 2002

4 NAGRODY, W TYM DLA NAJLEPSZEGO FILMU I NAJLEPSZEGO REŻYSERA

EUROPEJSKIE NAGRODY FILMOWE 2001

NAGRODA PUBLICZNOŚCI, NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZY REŻYSER, NAJLEPSZE ZDJĘCIA

MFF TORONTO 2001

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Prelekcja przed seansami: Krzysztof Spór

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.