E.ART | PODSUMOWANIE - ZAJĘCIA FOTOGRAFICZNE

E.ART | PODSUMOWANIE - ZAJĘCIA FOTOGRAFICZNE

Zajęcia fotograficzne to wielka przygoda, którą odbyły dzieci z Nowogardzkiego Domu Kultury. Podczas cotygodniowych spotkań prowadzonych przez fotografkę - Martynę Kawę, zgodnie z „treningiem twórczości” oraz elementami metody skautingu, chętni poznali podstawy fotografii oraz mogli dotknąć zaawansowanych technik wykonywania zdjęć.

Wszystko to, aby bawić się wyobraźnią, formą oraz  uczyć się, jak nadawać kształt swoim myślom i realizować pomysły – samodzielnie oraz z grupą przyjaciół. Podczas zajęć uczestniczy dowiedzieli się jak:  dopasować przysłonę obiektywu oraz migawkę aparatu do zastanych warunków, ustawić poprawny balans bieli przed wykonaniem zdjęcia, dostosować czułość ISO do potrzeb fotografii, stworzyć kadr wykorzystując metodę trójpodziału zdjęcia, zamrozić ruch na fotografii, a także rozmyć jej ruchome elementy. Uczestnicy ćwiczyli malowanie światłem, wykorzystując długi czas naświetlania.  Drugi semestr działań pozwolił:  zaplanować projekt fotograficzny, stworzyć fotografie high key oraz kadry z multiekspozycją - z wykorzystaniem błysku oraz filtrów żelowych, poznać oświetlenie w kontrze, podstawy pracy w programie Lightroom. Dzieci dowiedziały się jak doświetlić kadr za pomocą prostej do wykonania blendy, przetestowały również to, jak rozstawić i uruchomić podstawowy sprzęt studyjny: zestaw statywów z belką, tło fotograficzne, lampę studyjną, softbox oraz czaszę beauty dish.  Ostatnim etapem spotkań była ocena swoich pracy, określenie ich walorów oraz wybór najlepszych do prezentacji szerszemu gronu.

Wybrane efekty działań zostały zaprezentowane w foyer Nowogardzkiego Domu Kultury w ramach wystawy. W dniu ostatniego spotkania odbył się również „fotograficzny poczęstunek”. Na uczestników zajęć czekało wiele kadrów wspomnień ze zdjęciami typu „backstage”, które zabrali do swoich domów, aby stworzyć pamiątkowe albumy z tego niepowtarzalnego czasu, przepełnionego zdobywaniem nowych umiejętności oraz nauką pracy „razem”.

Ostatnie zajęcia, tradycyjnie zakończyły się „iskrą przyjaźni”, czy płomykiem inspiracji. Z nowym rokiem zapalamy się na nieco zmienioną formę, w planach jest stworzenie czegoś MAGiczego. Magazynu online, dzięki któremu  działania grupy dotrą do szerszej publiczności, a tematem nie będzie wyłącznie zabawa obrazem, ale też językiem i formami komunikacji. (mk)

fotokawa
Zapraszamy do galerii