W.ART | NOWA NORMALNOŚĆ?

W.ART | NOWA NORMALNOŚĆ?

Po tygodniach teatralnych spotkań online i obcowania ze sztuką tylko poprzez ekran monitora otwierają się niektóre z teatrów. Otwierają się możliwości spotkań widzów z aktorami na żywo. Otwierają się magiczne światy. Zanim jednak kultura na dobre ruszy - mamy dla Państwa jeszcze kilka ciekawych propozycji online.

Na stronie Ninateki znaleźć można prawdziwe teatralne perełki. Uwaga dostępne tylko do 16 czerwca!

„Msza za miasto Arras” - monodram w wykonaniu Janusza Gajosa na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego to opowieść o pogromie Żydów w średniowiecznym mieście Arras, a zarazem refleksja o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu; o różnych wymiarach wolności i o jej braku. Gajos odgrywa dramat rozpisany na dialogi katów i niewolników oraz na monolog Jana, świadka tych niecodziennych wydarzeń. https://ninateka.pl/film/msza-za-miasto-arras.

„Opowieści Hollywoodu” przewrotny spektakl Kazimierza Kutza z brawurową rolą Janusza Gajosa, historia o Hollywood, literaturze, wojnie i relacjach międzyludzkich: https://ninateka.pl/film/opowiesci-hollywoodu-kazimierz-kutz.

„Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” przebojowe widowisko z Teatru Studio, uznane zostało za najlepszą z dotychczasowych pięciu inscenizacji dramatu Doroty Masłowskiej, pełen przebieranek swoisty teatr - drogi w akompaniamencie radiowych hitów z lat osiemdziesiątych: https://ninateka.pl/film/dwoje-biednych-rumunow-mowiacych-po-polsku-agnieszka-glinska-1.

„Brancz” - Juliusz Machulski w spektaklu według scenariusza własnego autorstwa celnie portretuje współczesną polską „patchworkową” rodzinę. Pokazuje niedające się pogodzić różnice, a także pozorne sprzeczności, które znikają przy odrobinie dobrej woli każdej ze stron. To również znakomity materiał na kreacje aktorskie różnych generacji aktorów. Szczególne pole do popisu dają role obu matek: Stanisławy Celińskiej i Anny Seniuk.https://ninateka.pl/film/brancz-juliusz-machulski.

„Nowa normalność?” - to tytuł kolejnego, piątego odcinka magazynu „Dziennik czasów zarazy”, realizowanego w ramach projektu “Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego. Będzie go można zobaczyć na żywo w sieci już 9 czerwca o godz. 19:00.

Transmisja odbędzie się na fanpage’u projektu „Teatr na faktach”, archiwalne nagrania również dostępne są online.

Tematem najnowszego „Dziennika czasów zarazy” jest tzw. „nowa normalność”. W programie m.in. głosy korespondentów z Polski i świata o znoszeniu obostrzeń i zakazów, rozmowa z nauczycielką z liceum plastycznego w Opolu o kondycji nauczycieli i uczniów oraz o pandemicznych egzaminach maturalnych, a także miniatura dramatyczna oparta na serii wywiadów w reżyserii Jakuba Tabisza. „Powrót do normalności” to historii ratownika medycznego i chorej na koronawirusa dziewczyny, których życie zupełnie się zmieniło w momencie wybuchu pandemii. Premierowe odcinki „Dziennika czasów zarazy” będą emitowane od 9 czerwca 2020 r. w co drugi wtorek o godz. 19:00 na: https://www.facebook.com/teatrnafaktach/. (et)

kostki biale